
Husa česká chocholatá
Husa česká chocholatá byla vyšlechtěna z husy české, která se v našich krajích chová již několik desítek let. Mnozí z nás si pamatují hejna hus volně se pohybujících po prostranství našich vesnic, kde mohl bystrý pozorovatel zaregistrovat chocholaté jedince, tedy jedince s chocholem. Tomuto jevu nebyl zpočátku přikládán velký význam a tyto husy se chovaly s ohledem na momentální nálady vlastníků. Tak docházelo k nekontrolovanému křížení mezi jedinci, což mělo z dnešního pohledu za následek zmenšování chocholek a v populaci bylo možno zaznamenat více a více jedinců, kteří nosili gen chocholatosti, ač sami chocholku neměli. Mnozí chovatelé, mající husy české v chovu, tak pozorovali jev, kdy potomci nechocholatých hus měli větší, či menší chocholku. Husy zařazené do chovu se tehdy v průměru dožívaly až dvanácti let bez ohledu na to, zda husa měla chochol, či neměla. Pohledem bylo zprvopočátku dvě nastávající plemena od sebe odlišit velmi těžké, rozdíl nebyl ani v počtu snůšek do roka, kdy většina hus měla i dvě.
Geny na chocholatost a dvojí snůšku se udržely až do dnešní doby, kdy těmto faktorům byla věnována patřičná pozornost a husy s chocholem se staly vyhledávanými z důvodu velmi kvalitního peří, dobré výtěžnosti masa a co především: toto "nové" plemeno husy bylo schopno samo odchovat potomstvo a tím chovatelům odpadla časově náročná starost pečovat o housata.
Z těchto důvodů, mezi něž zahrnujeme i finanční hlediska náročnosti odchovu housat, se stala husa česká chocholatá oblíbenou a vyhledávanou mezi chovateli nejen u nás, ale i v zahraničí.
Husa česká chocholatá je čiště bílá, bez jakéhokoliv tmavého peří, kdy tmavé peří považujeme za nepřípustnou vadu. Plemenný typ je shodný s husou českou, ale husa česká chocholatá má chochol, lebeční výduť, má krátký, mírně esovitý krk a za přípustnou vadu považujeme jednoduchý podbřišek, a to u obojího pohlaví. Toto plemeno je podstatně vnímavější na stresy, chová se nervózněji než husa česká, snáší 12 až 15 vajec, je u ní zachována kvokavost a velmi úzkostlivě se stará o potomstvo. Někteří jedinci mají i druhou snůšku, pokud se odeberou huse housata. Zhruba po šesti týdnech můžeme očekávat druhou snůšku, která čítá 6 až 8 vajec.
Dalším rozlišovacím znakem je hmotnost, kdy husa česká chocholatá je v průměru o 80 dkg těžší, než husa česká. Toto plemeno hus je nenáročné na chov a odchov potomstva, avšak vyžaduje více klidu a pozornosti, především v době sezení na vejcích.